Ako ste poput većine roditelja, vjerojatno ste barem jednom osjetili rizik kupanja i igranja u vodi vašeg mališana i rizika od utapanja.
No, suho i sekundarno utapanje događa se satima nakon što je dijete izišlo iz vode i osušilo se.
Evo koraka koje možete napraviti kako biste izbjegli ovaj scenarij.
Ove vrste utapanja mogu se dogoditi kada vaše dijete udiše vodu u svoja pluća. Ponekad se to dogodi kada se bori kod plivanja. No, može biti i rezultat nečeg veoma jednostavnog poput toga da uzima vodu u usta ili kada se namoči.
‘Ove vrste utapanja mogu se dogoditi i odraslima, no češća su kod djece jer su maleni’, rekao je Raymond Pitetti, izvanredni medicinski direktor hitne službe dječje bolnice u Pittsburghu.
Suho utapanje
Sa suhim utapanjem, voda nikada ne dopre do pluća. Umjesto toga, disanje u vodi uzrokuje da se glasnice vašeg djeteta zgrče i zatvore nakon što je već napustio bazen ili more. To zatvara dišne puteve djeteta, što mu otežava disanje. Simptomi suhog utapanja obično se događaju odmah nakon incidenta u vodi.
Sekundarno utapanje
Sekundarno utapanje događa se malčice drukčije. Dišni putevi vašeg djeteta se otvaraju, čime je omogućen ulaz vode u pluća, gdje se voda i nakuplja i uzrokuje stanje koje se zove plućni edem. Krajnji je rezultat isti: problemi s disanjem. Sekundarno utapanje generalno počinje nakon, unutar 1 do 24 sata nakon incidenta, kaže Pitetti.
Oba događaja su veoma rijetka i čine 1 % do 2 % svih utapanja.
Simptomi suhog i sekundarnog utapanja
Suho i sekundarno utapanje imaju iste simptome. Oni uključuju:
- Kašljanje
- Bol u plućima
- Problemi s disanjem
- Osjećaj iznimnog umora
Vaše dijete može promijeniti ponašanje na način da postaje razdražljivo ili primijetite pad u razinama energije, što može značiti da mozak ne dobiva dovoljno kisika.
Što napraviti
Ako vaše dijete ima bilo kakve znakove utapanja i sekundarnog utapanja potražite medicinsku pomoć. Iako će u većini slučajeva simptomi proći sami od sebe, važno je provjeriti zdravstveno stanje djeteta.
‘Najvjerojatniji scenarij je da su simptomi relativno umjereni i poboljšavaju se s protokom vremena’.
‘Bilo koji problemi koji se razvijaju obično se daju liječiti ako odmah potražite medicinsku pomoć .Vaš je posao kao roditelja da pazite i ne gubite dijete iz vida 24 sata nakon što je ono imalo probleme u vodi’.
Ne nestaju li problemi ili se pogoršavaju, odvedite dijete na hitnu, ne pedijatru.
‘Vaše će dijete trebati plućne X zrake i morat će ga se promatrati. To se ne može napraviti kod pedijatra’, rekao je Piteti.
Obzirom da nema lijeka za suho ili sekundarno utapanje, vaše će dijete vjerojatno dobiti podršku i njegu u bolnicu. To znači da će mu se provjeravati jesu li mu dišni putevi čisti i gledati razine kisika. Ako ima problema s disanjem, možda će privremeno trebati pumpicu.
Prevencija
Najvažnija stvar je sigurnost u vodi.
Slijedite ove savjete kako biste zaštitili dijete:
- Uvijek gledajte svoje dijete kada je u i oko vode
- Dopustite mu da pliva samo tamo gdje ima ‘spasilaca’
- Neka nikada ne pliva samo
Tinejdžeri su najčešće uključeni u nesreće koji uključuju drogu i alkohol stoga ih poučite rizicima.
I nemojte ne paziti samo zato jer je voda u bazenu, moru, jezeru ili drugdje plitka. Utapanje se lako može dogoditi u kadi, maloj bari, plastičnim posudama.